PROJEKT UMO-2021/41/B/NZ7/01246
“Opracowanie nowych implantacyjnych postaci leku, biodegradowalnych nanowłóknin zawierających wybrane pochodne betuliny w celu zwiększenia ich skuteczności przeciwnowotworowej”
Kierownik projektu: dr hab. Katarzyna Jelonek
Okres realizacji projektu: 01.03.2022-28.02.2025
Projekt realizowany jest we współpracy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Lider), Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy – Oddział w Gliwicach oraz Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN.
Celem projektu jest opracowanie nanowłóknin zawierających substancje o aktywności przeciwnowotworowej (betulinę i jej pochodne) charakteryzujące się przedłużonym uwalnianiem leku oraz o odpowiednich właściwościach mechanicznych (elastyczności) przy wykorzystaniu innowacyjnej techniki elektroprzędzenia. Implanty z lekiem będą przeznaczone do wszczepienia do loży pozostałej po resekcji guza lub bezpośrednio do tkanki guza (w przypadku nieoperacyjnych nowotworów) jako pooperacyjna chemioterapia nowotworów. W ten sposób można będzie wpłynąć na zmniejszenie toksyczności i skutków ubocznych chemioterapii w porównaniu z konwencjonalną terapią systemową. Projekt koncentruje się głównie na terapii raka piersi, dlatego oprócz badań in vitro, będzie obejmował także badania in vivo na mysim modelu raka piersi.